Fant Wildlife area w Maidstone

Napisałam ten tekst dwa tygodnie temu, kiedy myślałam, że zacznę nową serię wpisów pt: Miejsca, które kocha mój pies. Niestety sytuacja się zmieniła, a mojego psiaka nie ma wśród nas. Pozostał ból, pustka i tęsknota, które chyba zna każdy kto kiedyś stracił psiego przyjaciela. Niemniej jednak zdecydowałam się opublikować ten artykuł na blogu, bo miejsce jest fajne, warte odwiedzenia.

399A9786Ktoś kiedyś zostawił mi komentarz pod jednym z moich tekstów, że w Anglii wystarczy kawałek porośniętej ziemi i od razu Anglicy krzyczą, że to rezerwat. Szczerze wam powiem, że chciałabym, by była to prawda, żeby każdy lasek, poletko, gaik, łąka itp dostały status rezerwatu i zarówno rośliny jak i zwierzęta mogły żyć w spokoju, nie zakłócane ludzką działalnością.Fant (38)

Chciałam wam dzisiaj opowiedzieć o jednym takim miejscu Fant Wildlife Rezerwat w Maidstone nad rzeką Medway. Kiedyś były tu ogródki działkowe, niestety porzucone przez swoich właścicieli. Teraz obszar należy do miasta Maidstone, a opiekuje się nim od 1996 roku specjalny Trust, grupa wolontariuszy złożona z okolicznych mieszkańców. Grupa robi wszystko, co w ich mocy, by rezerwat nie dostał się w ręce potencjalnych deweloperów. Oni też dbają tutaj o ścieżki, sadzą drzewa, wycinają chore rośliny, zakładają budki dla ptaków i jeszcze robią wiele wiele innych rzeczy dla dobra tutejszej fauny i flory. 399A9783

Jeśli lubicie takie na pół dzikie parki to zapraszam na chwilę relaksu do Fant Wildlife Area. Samochód można zaparkować na ulicy Roseholm niedaleko wejścia do parku. Przy bramie, po lewej mijamy małe boisko dla dzieci do grania w kosza.Fant (1)

Zaraz za bramą jest mały stawik, w którym kiedyś pływały karpie, ale od dawna już żadnego nie widziałam. Za to traszki, żaby  są tam na stałe. Podobno mieszkają w głębinach węgorze. Niestety nie mogę tego potwierdzić, bo żaden mi w oko nie wpadł.

Fant (9)Fant (12)Idąc dalej dochodzimy do szerokiej łąki, gdzie dzieci i nasze psiaki mogą szaleć do woli. Od łąki odchodzi kilka ścieżek.Cały rezerwat nie jest duży, przejść go można w niecałe pół godziny, ale jeśli macie ochotę na dłuższą wyprawę to na końcu, za bramą, wystarczy skręcić w lewo i będziemy nad rzeką Medway. A tam już raj dla piechurów na całego, ale o tym napiszę wam kiedy indziej. Fant (34)Fant (14)

Wracając do Fant Wildlife Area zawsze można zrobić piknik na trawce, lub na jednej z ławek  i wsłuchać się w śpiew ptaków. Takiego koncertu jak tam to dawno nie słyszałam. A jeśli będziecie cierpliwi to może wypatrzycie mieszkające tam pustułki, a wieczorem latające nietoperze. Fant (23)

Trust organizuje od czasu do czasu spotkania na których przybyli odnajdują i obserwują mieszkające w Fant zwierzątka, cena takiej imprezy to jeden funt, ale dla dzieci jest to super frajda.

Fant (4)

W październiku grupa dzieli się przetworami, które stworzyli z zebranych w rezerwacie roślin. Podobno jest konkurs na najsmaczniejszy produkt. Na ich stronie można znaleźć przepisy np na lody jeżynowe, ciasto z bzu czarnego i jabłek, galaretkę z owoców jakiegoś jadalnego żywopłotu, jeżynowe brownie i parę innych. Sami zobaczcie. A może jesteście chętni dołączyć do grupy wolontariuszy, przyznam, że robią dużo dobrej roboty. Tutaj jest link ich strony: http://www.fantwildlife.org.uk/

Fant (22)

Mam nadzieję, że zachęciłam was do odwiedzenia Fant Wildlife area, tylko proszę zachowujcie się tam dobrze. Jest mi niezmiernie przykro, kiedy widzę walające się po parku śmieci, a zwłaszcza puszki po piwie Tyskie. Nie takie zdobycze chcemy tam odkrywać

Fant (8)

Mój pies uwielbiał się tam szwendać i tarzać w trawie, szalał z radości, gdy tylko odkrywał, że droga naszego spaceru prowadziła właśnie w tamtą stronę. Może i waszym pieskom się tam spodoba.

399A9749

3 Comments

  1. Szkoda ,że nie wszędzie tak się dba o przyrodę. Anglicy mają ograniczone miejsce , więc i lepiej doceniają przyrodę.
    Współczuję Ci z powodu psiego przyjaciela…
    Znam ten ból…

    Like

Please share with me what you think.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s