Lavendowe pola Kentu

Jeszcze niedawno niebiesko-fioletowe pola lawendy kojarzyły mi się tylko I wyłącznie ze słoneczną Prowansją, ale niedawno trafiłam do uroczej, żywcem wyciągniętej z dziewiętnastowiecznej powieści, miejscowości Shoreham. Pisałam o tym tutaj: Spacer po Shoreham. Spacerowałam tam wśród malowniczych domków i okolicznych pól i było mi prawdziwie anielsko. Mojego zachwytu dopełniła farma Castle Farm, która hoduje nietypową dla Anglii lawendę.  Na 95 akrach ziemi rośnie kilka odmian tego pachnącego kwiecia i nawet wyglądają inaczej, są odmiany prawdziwie koloru lawendowego, czyli taki lekki fiolet, a widziałam też w kolorze chabrów. 399A0629399A0609Właściciele używają lawendy do produkcji kosmetyków, olejków aromatycznych, a także sprzedają w swoim sklepiku na wiązanki. Sklep Hop Shop mają fantastyczny, przerobiony z czegoś, co kiedyś było stodołą lub innym budynkiem użytkowym teraz mieści stoły pełne lawendowych kosmetyków, bukietów, olejków, przypraw, a nawet słoiczków, serwetek, dzbanków z motywem lawendy.

 

collage lawendacollage sklep

Ponieważ farma to nie tylko fioletowe kwiatki, można tu zaopatrzyć się także w inne produkty, owoce, przetwory czy mięso, sama kupiłam dwa dorodne steki i powiem wam tak dobrego mięsa nie jadłam już dawno. Nie jest tanio, za dwa kawałki zapłaciłam prawie 10 funtów, ale warto było. Krowy, z którego pochodziło mięso nie są trzymane w zamknięciu. Mają swobodny dostęp do trawy na zielonych pastwiskach, wiem, bo sama widziałam na własne oczy. 399A0642 Na zewnątrz sklepu są stoiska z sadzonkami oczywiście przede wszystkim lawendy, ale inne rośliny i drzewka też można kupić.collage sklep1 Gospodarze szczycą się swoim ekologicznym podejściem do hodowli roślin i zwierząt, a także wprowadzili w życie system chroniący obszary dzikie, otaczające ich pola.

A wracając do pól lawendy, niestety nie można się po nich włóczyć samemu. Gospodarze boją się, że nieuważni turyści mogliby zadeptać rośliny i ja im się wcale nie dziwię patrząc na gromadę rozkapryszonych dzieci, która stała przy bramie. 399A0649W Hop Shop można wykupić tur, przewodnik oprowadza po polach i opowiada o lawendzie i jej przetworach. Po skończonym spacerze goście dostają szklankę jabłkowego soku, z tutejszego sadu i lawendowe ciasteczko, a całość kosztuje 6 funtów, a w weekend 5 i musi być zarezerwowane wcześniej. Tutaj jest link http://hopshop.co.uk/event/?term=guided-lavender-tour

Od czasu do czasu można, oczywiście za odpowiednią opłatą urządzić sobie piknik wśród lawendy, a nawet przyjechać na najprawdziwszy lawendowy masaż. Pół godziny kosztuje 34 funty, godzina 68.

Adres farmy: Castle Farm, Redmans Lane, Shoreham, Sevenoaks, Kent, TN14 7UB

12 Comments

 1. Przepięknie tam! Słyszałam, że gdzieś w Polsce jest podobne miejsce, w którym pary bardzo chętnie wykonują sobie zaręczynowe sesje zdjęciowe. Tak czy owak, jeżeli tylko będę w okolicy, na pewno tam zajrzę! 🙂

  Liked by 1 person

 2. Ale piękne widoki, zapach też musiał być oszałamiający 🙂 Zazdroszczę! Lubię gadżety i elementy dekoracji domu z elementami lawendy. Sama w domu mam np. kilka ceramicznych doniczek, zegar, podkładki, talerze, fartuszek z tą rośliną. Choć odrobinę w ten sposób uzyskuję nostalgiczny klimat pól lawendowych i samotnej chatki pośród nich. Pozdrawiam!

  Liked by 1 person

 3. Znowu cudowną perełkę odkryłaś. Kocham takie miejsca, a lawendę uwielbiam.Chyba bym wykupila wszystko z tego sklepiku.Ślicznie to wszystko wygląda.Bardzo lubię lokalne przetwory, zwłaszcza z ekologicznych upraw.Idealne miejsce na odpoczynek, na wytchnienie od zgiełku.
  Zawsze z przyjemnością u Ciebie goszczę-)
  Serdecznie pozdrawiam!

  Liked by 1 person

 4. Wow! Fajne, sielskie miejsce! Też do tej pory myślałam, że lawenda to tylko w Prowansji ale rok temu widziałam w okolicach albańskiej Szkodry, a też i w Polsce jest jakieś fajne miejsce z takimi kwiatami. Bardzo mi się podobają takie farmy i gospodarstwa, gdzie można uciec z miasta i oddać się relaksowi. A wąchając piękny zapach z takiej uprawy to jest to wypoczynek stuprocentowy! ☺️

  Liked by 1 person

Please share with me what you think.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s