Tańcząc z sarnami w Knole

399A9995W 1456 roku arcybiskup z Canterbury kupił sobie olbrzymią posiadłość w południowym Kencie. Przebudował dom, w panującym wówczas stylu Tudorów, ale bardziej upodobnił go, do Sali uniwersyteckiej w Oxfordzie, niż do mieszkalnej siedziby. Podobnie jak słynna szkoła dwór ma dwa dziedzińce. Brama wejściowa, prowadzi do pierwszego dziedzińca zwanego Zielonym.Knole Castle (4)

Potem jest druga brama wiodąca do bardziej kameralnego dziedzińca, z kolumnami, wokół którego zorganizowane są pomieszczenia mieszkalne.

Dom położony jest na niewysokim wzgórzu, knole, jak to wówczas mówiono na takie wzniesienia i stąd nazwa całej posiadłości – Knole. Z daleka wygląda jak prawdziwa twierdza.

Knole Castle (39)

Majątek należał do arcybiskupów z Canterbury przez lata, aż do czasu odwiedzenia go przez Henryka VIII. Ukryty za drzewami, dom na górce, spodobał się królowi okrutnie. Arcybiskup Cranmer, nie był głupi i lubił swój łeb na karku trzymać, dlatego też, kryjąc niechęć, podarował Knole królowi. Utrzymał głowę na chwilę, tylko po to, by parę lat później spłonęła ona na stosie, na polecenie córki Henryka, Krwawej Mary. Następczynią Mary była  znana ze swojej mądrości i upartości Elżbieta. Nie była tak okrutna jak jej poprzedniczka, starała się być raczej hojna i dlatego podarowała Knole swojemu kuzynowi Thomas’owi Sackville. W rękach tej rodziny posiadłość pozostaje do dziś.Knole Castle (35)

Po przejściu obu dziedzińców, wchodzi się otoczonym kolumnami wejściem do Wielkiej Sali (Great Hall), komnaty pełnej portretów przodków rodziny Sackville. Między innymi wisi tam podobizna tegoż właśnie kuzyna, któremu Elzbieta podarowała dom, a który służył jej lojalnie przez całe swoje życie.

The Great Staircase at Knole was remodelled by Thomas, 1st Earl of Dorset between 1605-1608 at Knole, Sevenoaks, Kent

Stamtąd droga prowadzi na wybudowaną w XVII wieku klatkę schodową, drewniane arcydzieło ówczesnej architektury wnętrzarskiej.

 Giovanna Baccelli

Giovanna Baccelli

U podnóża schodów leży naga Giannetta Baccelli, sprowadzona przez księcia tancerka z Paryża.  Schodami wchodzi się na górę do  Galerii Brązowej, niesamowitej komnaty, długiej i wąskiej, zabudowanej drewnianymi kasetonami i panelami, wyposażonej w najwspanialsze meble, jakie w tamtych czasach można było znaleźć w Anglii. Meble te, głównie pochodziły z pałaców królewskich, bo jednym z przywilejów rodziny Sackville była możliwość zabierania rzeczy, którymi królowie już się znudzili. Dalej za galerią są sypialnie, mniejsze, ale nie mniej warte zobaczenia.

Według organizacji National Trust, która na spółkę z rodziną Sackville, zajmuje się posiadłością, dwór mógł być zorganizowany na wzór kalendarza; ma 365 pokoi, 52 klatki schodowe, 12 wejść i 7 dziedzińców.

W prawdziwym dworze nie mogło oczywiście zabraknąć Sali balowej, olbrzymiej, fantastycznej pod każdym względem. untitled3Na fryzie ściennym potwory, gryfony, syreny, inne mityczne i magiczne postaci tańczą jakby w rytmie balowej muzyki.

Knole jest idealnym miejscem, by przenieść się w czasy Stuartów i pooglądać, jak żyła wtedy arystokracja. Na zakończenie ciekawostka; pisarka Vita Sackville-West uwielbiała Knole, niestety nie mogła go odziedziczyć, bo przypadł w udziale męskiemu potomkowi. Spędzała tu jednak mnóstwo czasu. Zapraszała słynną przyjaciółkę Virginię Woolfe, a Virginia właśnie w tym miejscu osadziła fabułę swojej książki „Orlando”.

Wokół domu, rozciąga się wspaniały park, na pół dziki. Raj na ziemi dla dzieci, które mogą się tam wspinać po drzewach lub karmić najprawdziwsze w świecie sarny i jelenie.

Podchodzą one bardzo blisko i czasami potrafią wręcz być natrętne.399A0101a399A0111399A0051

 

knole park maj 09 (13)knole park maj 09 (3)knole park maj 09 (6)

Knole idealnie nadaje się do robienia filmów i teledysków. Jednymi z pierwszych, którzy to zauważyli byli Beatles i nagrali tu wideo do Penny Lane i Strawberry Fields Forewer. Kręcono tu sceny do The Other Boleyn Girl, Burke and Hare, Sherlock Holmes a nawet do Piratów z Karaibów.

 

Dom jest otwarty od 10 do 16, park do 17. Wejście kosztuje 7.60 dorosły, 3.85 dziecko, rodzinny bilet kosztuje 19.20.

Adres domu: Sevenoaks TN15 0RP

399A0360399A0223

Na miejscu można skorzystać z kafejki, lub urządzić sobie piknik w parku. Polecam zwłaszcza tę drugą opcję.

 

1 Comment

Please share with me what you think.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s