Kentish Man czy Man of Kent

 

Podejrzewam, że mieszkając w Kent,  odwiedzając to hrabstwo, lub czytając o nim spotkaliście się z dwoma określeniami na tutejszych mieszkańców: Man of Kent lub Kentish Man. Skąd to się wzięło i czy jest jakaś różnica pomiędzy tymi nazwami? 

Podobno ten podział ma swoje początki już w 515 roku, ale dokładna geneza nie jest jasna. Najbardziej popularną teorią jest ta geograficzna, ale są i tacy, którzy próbują wyjaśnić podział w inny sposób.

Oto kilka teorii

  1. Geograficzna. Rzeka Medway przecina Kent z góry na dół dzieląc hrabstwo na dwie części. Podobno ci, którzy urodzili się na zachód od rzeki to Kentish Men, a ci na wschód od rzeki to Ludzie Kentu czyli Men of Kent.
  2. Inny podział geograficzny dotyczy dwóch diecezji i rywalizacji pomiędzy nimi. Wierni zgromadzeni wokół katedry w Canterbury to Man of Kent, a ci wokół katedry w Rochester to Kentish Men. Granica przechodziła przez Rainham.
  3. Historyczna. Men of Kent prawdopodobnie pochodzili od Saskich najeźdźców w średniowieczu, a Kentish Men to potomkowie dawnego germańskiego królestwa Jutów, założonego przez dwóch braci Hengista i Horsę. Według legendy, gdy Wilhelm Zdobywca maszerował przez Kent, ludzie z Kentu stawili mu opór i wywalczyli sobie przywileje, gdy ludzie kentowscy uciekli, gdzie pieprz rośnie. Ile jest w tym prawdy nie wiadomo. 
  4. Społeczna. Men of Kent to wywodząca się ze szlachty część społeczeństwa, a Kentish Men to głównie chłopi i wyrobnicy, znajdujący się u samego dołu granicy społecznej.
  5. Inna społeczna mówi, że Kentish Man to osoba, która urodziła się w Kencie, ale z nie-kentowskich rodziców. Natomiast Man of Kent nie tylko tu mieszka, ale również ma kentowskich przodków.

Według kilku książek, które przeczytałam, rywalizacja pomiędzy grupami kwitła na dobre, podobno właśnie od czasów najazdu Wilhelma zdobywcy. Podejrzewam, że teraz tylko najstarsi i nieliczni  mieszkańcy Kentu ciągle używają tego podziału, uznając przede wszystkim rzekę Medway jako granicę. Jednak nawet ten podział nie jest już taki oczywisty. Miasta rozrosły się po obu stronach, ludzie przeprowadzają się wielokrotnie i mało już ktoś mieszka tam, gdzie się urodził. My Polacy w Kent jesteśmy tego najlepszym przykładem.

Podział przestał mieć znaczenie, pozostał jednak interesującą ciekawostką, prawda?

 

2 Comments

Please share with me what you think.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s